Pitná voda – dokument

V rámci programu Voda pro život za podpory Strategie AV21 vzniká filmový cyklus dokumentárních filmů Voda pro život. Cyklus má své vlastní webové stránky.

Třetí díl PITNÁ VODA má premiéru na mezinárodním filmovém festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc  25. 4. 2024.

Jaký pohled na dostupnost a kvalitu vody mají čeští vědci? Jak kvalitní je naše pitná voda a bude pitná i nadále? Cyklus filmů Voda pro život hledá odpovědi na tyto otázky a odhaluje pomocí českých odborníků vodu tak, jak ji možná ještě neznáme. 

Naše pitná voda je podle současných limitů pitná a kvalitní. Splňuje všechny požadované parametry. Kvůli naší spotřebě a životnímu stylu se do ní ale dostává mnoho látek, o kterých toho zatím moc nevíme, ač je díky moderním analytickým metodám dokážeme identifikovat. Přítomnost těchto látek ve vodě nicméně vyvolává obavy. Vědecké poznání je tak nedílnou součástí procesu vedoucího od zdroje vody ke sklenici pitné vody a odhaluje slabiny systému, kterému je třeba se věnovat, aby naše pitná voda byla pitná i v budoucnu.