Ve spolupráci s italskými partnery jsme využili naměřená data o elektrických výbojích v atmosféře pro numerickou předpověď počasí zahrnující i předpověď výskytu blesků. Základním výsledkem této studie je, že využití těchto měřených dat zlepšuje předpověď srážek a výskytu blesků pro předpovědi do délky 3 h. Pro delší předpovědi je dopad naměřených dat již nevýznamný.
Federico, S., Torcasio, R.C., Popova, J., Sokol, Z., Pop, L., Lagasio, M., Lynn, B.H., Puca, S., Dietrich, S. (2024). Improving the lightning forecast with the WRF model and lightning data assimilation: Results of a two-seasons numerical experiment over Italy. Atmospheric Research. 304(July), 107382.
Vliv využití naměřených dat o elektrických výbojích v atmosféře na prognostické pole větru ve výšce přibližně 110 m nad terénem (b). Obrázek (a) ukazuje pole větru bez asimilace dat. Vyznačený obdélník ukazuje oblast, kde došlo k největší změně při předpovědi srážek a výskytu blesků.
Podobně jako v Itálii probíhá výzkum elektrických výbojů v atmosféře i v Čechách na observatoři Milešovka, kde bylo na jaře letošního roku umístěno a zprovozněno nové čidlo pro detekci blesků EARTH NETWORKS LIGHTNING SENSOR, které je začleněno do celosvětové monitorovací sítě EARTH NETWORKS (www.earthnetworks.com). Měření sensorů zpracovává software, který kromě odhadu plošné polohy výboje a jeho intenzity, udává i odhad přesnosti určení polohy a výšku nad hladinou moře, kde se výboj vyskytl. Příklad zpracovaných výstupů je uveden níže na obrázku. Data se využívají pro výzkum elektrifikace oblačnosti při silných konvektivních bouřích.